Koncert dvou projektů, které letos vydaly oceňované debuty a které velmi rozdílně experimentují s odkazem country & folku. Country ani folk však rozhodně nečekejte!
Bard české country se probouzí do technologické dystopie. Wabi Experience, projekt dvojice Federsel / Tarnovski, sampluje osmdesátkové desky Wabiho Daňka a splétá z nich důmyslné elektronické koláže. Na albu Wabi Experience, které letos vyšlo na renomovaném labelu Mikroton, pracoval Federsel (Handa Gote, Gurun Gurun, B4) už od roku 2002. Tehdy se rozhodl vzdát hold Wabi Daňkovi a jeho první dvě elpíčka bez nostalgie přetavit v aktuální zvukovou abstrakci. Po sedmnácti letech titěrné práce na skladbách založených výhradně na mikrosamplech nedotknutelných trampských standard, třech smazaných verzích alba a klíčovém rozšíření sestavy o spoluhráče z Gurun Gurun Tarnovského (také IQ+1, Telekinetic Assault Group) se Wabi Experience konečně podařilo rozdělat oheň, který jen tak nepohasne.
Čeká nás hauntologie z mechu a kapradí, outsider waltz naruby, narkotické vzpomínky na čundry rozpité v kýčovitých západech slunce a na vlhká rána pod širákem s čajem, co chutná po jehličí. Vizuály pro koncert Wabi Experience připravil další člen Gurun Gurun Tomáš Knoflíček.
Dvojice kytaristů Jakub Šimanský a Tomáš Niesner ve své tvorbě vychází z tzv. amerického primitivismu a obohacuje ho o český country/folkový romantismus. Americký primitivismus má původ v bluegrassové tradici amerického jihu, ale nekonvenční přístup k ladění, rytmice a mantrickému repetitivismu nalezl v asijské duchovní hudbě.
Jakub Šimanský se spolu s Tomášem Niesnerem potkal v kapele UNNA. Tehdy to ale bylo podstatně jiné, výrazně hlučnější. Jejich letošní debut Tance neznámé je ztělesněným klidem. Jen dvě proplétající se akustické kytary a čisté melodie. Tu hladivější, tu o něco divočejší, jinde zamyšlenější. Pro Šimanského je to další krok v jeho tvorbě v duchu amerického primitivismu, za sebou má již dvě sólové studiovky. Niesnerův příchod výrazně rozšiřuje zvukové pole, na které se Šimanský nyní může hrdinně pustit – přibývají barvy, harmonie i kontrasty. Album Tance neznámé s duem nahrával David Zeman z kapely Kalle.
Koncert Wabi Experience je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2019 za fnanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice, koncert dua Šimanský - Niesner se koná v rámci projektu Etnoconnexion 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice.
vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)
sobota 14 / 13:00-18:00 a (tak) dál / Divadlo 29 a GAMPA
Vánoční blešírek
Dárky + divadlo + filmy + koncerty + laskominy + večírek a mnoho dalšího. Náš Blešírek je útulná sluj, jež vás ochrání před atakem vánočního shonu, pečení a úklidů!
Těch, kteří dosud neměli možnost poznat tradiční Vánoční blešírek na vlastní kůži, je bezesporu proklatě málo. Ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. A proto: náš Blešírek je útulná sluj, jež vás ochrání před atakem vánočního shonu, úklidů a pečení; na Blešírku naleznete (až na drobné vyjímky) veškeré nezbytnosti, kterých se vám nedostávalo; na Blešírku se potkáte s přáteli, tvůrci, kutily, umělci, a to bez složitého domlouvání (na Blešírek totiž míří zásadně všichni); na Blešírku si gurmetsky pochutnáte i užijete hutného kulturního programu pro malé i velké.
Těšte se na novinky a papírové náramnosti od nakladatelství Bylo nebylo nebo Upupaepop, slušivé svršky a poklady od Terra Incognita, Crazy Sexy, Jeden a půl holky. Nebudou chybět přátelští a charismatičtí roboti, burza vinylů, chuťovky a delikatesy z kuchyně Café Robinson nebo Palačinky dobré jako smrt. K tomu makabrózní cukr-káva-cukrárna, tombola, večírek, koncert a mnohem víc.
Doprovodný program:
10:00 – 18:00 Cukr, káva, Czechia!!! / místo bude upřesněno
Czechia otevírá víkendovou cukrárnu, spojenou s výstavou toho nejlepšího z místního perníkového umění. Pozor! V cukrárně přijímáme pouze dostihové valuty, které lze získat zapojením do naší městské hry: Dostihy a sázky v ulicích Pardubic! Kolektiv Czechia tvoří trojice umělkyň Michaela Karásková, Kateřina Plamitzerová a Lucie Králíková, které se svévolně potulují českými, moravskými a slezskými regiony a na základě sesbíraných dojmů, pocitů a postřehů vytváří trefné autorské průvodce, soudobé kroje anebo i městské hry. Máme radost, že v rámci Offcity tvůrčí rezidence Czechia zavítala i do Pardubic. Je nač se těšit. Více informací o městské hře na www.offcity.cz
13:00 – 18:00 Der Šenster Gob / pouliční koncert
Der Šenster Gob je akustická kapela hrající romskou, židovskou a další východní hudbu, cestující při tom po celé Evropě ve svém romantickém zeleném karavanu. Svým pouličním hraním propojí blešírková místa a nedovolí vám se mezi nimi ztratit. Cesta z Gampy do Divadla 29 vám sice bude trvat o něco déle, o to záživnější však bude a nezaručujeme, že ji nebudete chtít projít ještě aspoň dvakrát tam a zpět.
13:00 – 18:00 Posviťme si na Vánoce / dílna / GAMPA
Dny se krátí, noci prodlužují, za okny tma jako v pytli a Vánoce za dveřmi. Aby se neztratily a nezabloudily v neprostupné temnotě, posviťme si na ně! Umotáme vlastní svíčku, pro níž vyrobíme originální lucernu, kterou si odnesete s sebou domů. Pokud ji pak například zavěšenou na vánočním stromku rozsvítíte, Vánoce vás doma jistě neminou.
13:00 – 15:00 Animovaný bujón / dílna / laboratoř Bujón
Otevřená animační dílna pro malé i velké v Laboratoři Bujón Divadla 29. Nevaříme z vody, mísíme barvy, tvary, fantazii a oživujeme neživé. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, uši i nos.
15:00 Anifilm: Ke startu připravit! / projekce / laboratoř Bujón
... aneb když je cesta zábavnější než cíl. Což v případě tohoto souboru animovaných filmů platí dvojnásob a je jedno jestli podnětem k cestě bude závod, souboj, pronásledování, útěk či hledání milované osoby. Důležitý je pohyb a naši hrdinové vás na své pouti doprovodí pomocí běhů, skoků, letů, jízd a jiných dynamických způsobů přemisťování. Vy se naopak pohodlně usaďte, připravte se ke startu, pozor... Začínáme!
Výběr animovaných filmů pro děti od 6 let. Délka: 65 minut. 16:00 Loutky bez hranic: Vánoční svatba sněhuláka Karla / divadlo & dílna / Klub 29
Co se děje na vánočním stromku, ještě než se rozsvítí a když se nikdo nedívá? Například ozdoba z foukaného skla sněhulák Karel se chce oženit a dost to spěchá, ale nevěsta Evička visí na druhé straně stromku. Co s tím? Stihnou to? Dobrodružná loutková pohádka s vánočním koncem vhodná pro děti od 3 let.. Délka: 45 minut (bez přestávky). Účinkují: Dora Bouzková, Jiřina Vacková / Lukáš Bouzek. Na představení navazuje výtvarná dílna – krabičky s vánočním tajemstvím.
18:30 Tombola / Klub 29
20:00 Vložte kočku / koncert / Klub 29
Již přes deset let se nás tato energická trojice muzikantů snaží přesvědčit, že vložit kočku by mohl být dobrý nápad. Nikdo neví, zda již kočka byla vložena, nebo na svůj osud teprve čeká (nehledě na množství dalších nabízejících se otázek jako například KDO a KAM ji má vložit, zda je to kočka angorská či Schrödingerova atd.). Jisté je, že průvodními jevy vkládání kočky jsou surrealisticko-existenciální texty podložené kombinací elektronických zvuků, natriggerovaných bicích a zefektovaných pětistrunných houslí. Epický závěr Blešírku!
Program dne je realizován v rámci projektů aniLAB 2019, Etnoconnexion 2019 a Offcity 2019. Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Pardubický kraj, statutární město Pardubice.
Jiří Suchý – Lehce s životem se prát Muž mnoha řemesel, herec, spisovatel, režisér, libretista, skladatel, textař, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník, a navíc ředitel divadla. A to určitě není ještě všechno. Především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To je Jiří Suchý, o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila dokumentární film Olga Sommerová.
Málokdo si uvědomuje, jak ojedinělou stopu zanechal během šedesáti let své tvůrčí dráhy Jiří Suchý v kulturním a společenském životě české společnosti. V Semaforu uvedl 97 her, napsal texty k 1400 a hudbu k 500 písním, které od té doby zlidověly. Svými písňovými a divadelními texty úžasně obohatil český jazyk.
Profesní pouť Jiřího Suchého se odehrávala na několika pražských kulturních adresách: patřila k nim Reduta, Divadlo Na zábradlí a postupně čtyři působiště divadla Semafor. Jiří Suchý se mnohokrát za svůj život musel poprat nejen s nepřízní režimu, ale i osudu. Do jeho života zasáhly dvě tragické životní ztráty – předčasné úmrtí nejbližšího spolupracovníka – skladatele Jiřího Šlitra, a milované manželky, výtvarnice Běly Suché. Tvůrčí život Jiřího Suchého byl ovlivněn politickou situací jednotlivých desetiletí. Zlatá éra Semaforu trvala deset let ve zlatých šedesátých letech. Politickému tlaku normalizace vzdoroval v sedmdesátých a osmdesátých letech. Šedesátiletá existence divadla Semafor byla pětkrát ohrožena. V roce 1960 zákazem ze strany komunistické vlády, v roce 1969 náhlým úmrtím Jiřího Šlitra, v sedmdesátých letech normalizací, v devadesátých letech privatizací a v roce 2002 tisíciletou vodou.
O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát se víc věnuje umělcovu životu. Chce ukázat atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. V celovečerním dokumentu by neměly chybět nejslavnější hity z éry Jiřího Šlitra, půvabné svou nenapodobitelnou estetikou a výbornou výtvarnou hodnotou a další půvabné záběry, po nichž režisérka pátrala v televizních, filmových ale i soukromých archívech.
Olga Sommerová / ČR, SR / 2019, 102 min.
Pořádá z.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.
středa 18 / 18:00 AniLab: Velká zimní premiéra & Hurá na pohádky
Malé velké animované kousky od malých velkých tvůrců na velkém plátně Divadla 29. Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci podzimních kurzů animace v laboratoři Bujón Divadla 29. K tomu všemu animovaný zákusek pro všechny.
Hurá na pohádky je pásmo krátkých animovaných filmů pro nejmenší diváky a jejich bystré sourozence a zvědavé rodiče. Pásmem vás provedou dva zábavní a věčně hladoví nejlepší medvědí kamarádi Nedvěd a Miška z připravovaného flmu a večerníčkového seriálu Mlsné medvědí příběhy. Ti se v pásmu objeví v epizodách Mňamózní svačinka, Hurá na borůvky a Pozdrav od strýčka, kde se díky svým bláznivým nápadům dostávají do jedné šlamastyky za druhou. Jedna z jejich režisérek, Kateřina Karhánková, je podepsaná i pod dalším krátkým příběhem Plody mraků o rozverných chlupáčích, kteří se poprvé odváží vstoupit do neznáma. Slovensko pak reprezentuje epizoda ze seriálu Websterovci, ve kterém míří zvídavá pavoučí hrdinka Lily poprvé do školních lavic.
Pásmo přináší oceňované filmy, které zazářily na velkých českých i evropských festivalech a patří k tomu nejlepšímu, co v současné česko-slovenské tvorbě vzniklo. Dobrodružné příběhy našich hrdinů vás pobaví a ledacos naučí, takže hurá na pohádky!
Hurá na pohádky, ČR, 2019, 45 min, režie: Alexandra Májová, Kateřina Karhánková, Katarina Kerekesová, vhodné pro děti od 3 let
Projekce se koná v rámci projektu aniLAB 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje
a statutárního města Pardubice.
vstup volný!
sobota 21 / 19:00
Paleťáci, Květy a Hudba pomáhá
Paleťáci již tradičně spojují síly s muzikanty v rámci benefičního večera. Letos se můžete těšit na kapelu Květy. Přijďte se podívat na improshow, kde se Paleťáci potkají s Květy a na koncert, kde se Květy potkají s Paleťáky!
Veškeré peníze ze vstupného budou letos zaslány na konto festivalu Hudba pomáhá. Ten z výtěžků zakoupí nový vozík a speciální vanu pro třináctiletého Míšu, který trpí dětskou mozkovou obrnou.
Skupina Květy existuje již od začátku tohoto tisíciletí. Za tu dobu stihla vydat slušný počet alb, řádně proměnit svoji sestavu, získat řadu ocenění (Vinyla, Anděl) a také velmi plynule proplouvat jednotlivými hudebními styly. Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které využívá, tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností.
Poznávacím znamením skupiny jsou surreálné texty Martina Kyšperského. Zpěvák platící za výrazného mluvčího generace narozených v 70. a 80. letech, se rád ve svých textech prochází sny nebo časoprostorem svého dětství. Jeho zdánlivě banální „poezie všedního dne“ se proplétá s okamžiky obnažené intimity a křehké citovosti. Martina můžete vídat v posledních letech také jako herce, např. v seriálech Trpaslík, Světlu vstříc a Případ pro exorcistu.
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
vstupné: předprodej 160 Kč, na místě 200 Kč
předprodej na smsticket.cz nebo v podniku Vino-thé-ka (Pernštýnská 40), rezervace nepřijímáme