Program * březen 2009

pátek 13 / 20:00

YELLOW SISTERS

Yellow Sisters je ženská vokální skupina - a cappella, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry world music, soulu, funky, r´n´b, jazzu i reggae. Yellow Sisters jsou zvukovými iluzionistkami. Ve svých autorských písních experimentují s hlasem a hledají originální způsoby vyjádření melodie a rytmu. Síla čtveřice ve složení Tony Nyass , Báry Vaculíkové , Léňi a Lucie Hawa Goldin spočívá v tom nejzákladnějším a současně nejmnohotvárnějším hudebním nástroji na světě – ve zpěvu. Prolínání, souzvuky a rytmicko-melodické variace hlasů čtyř vokalistek, tvoří působivý a nevšední hudební celek. Kompoziční fantazie a kontrast mezi technicky dokonalým zpěvem dívek a neakademicky hravým přístupem k aranžím jednotlivých skladeb, jež nezapřou silnou inspiraci v africké hudbě, působí nesmírně osvěžujícím dojmem. Žánrově pestré skladby Yellow Sisters zpívané v češtině, angličtině, francouzštině nebo fiktivní svahilštině vyzařují především nespoutanou radost z hudby, kterou tento vokální kvartet dokáže lehce a přirozeně přenést i na posluchače.

Yellow Sisters existují od roku 2005. Debutové album Singalana vyšlo v prosinci 2006 a v roce 2007 absolvovaly Yellow Sisters turné, během nehož vystoupily na více než 100 koncertech po celé České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku a ve Švédsku. Album Singalana bylo vybráno mezi 40 nejlepších alb akustické hudby na světě za rok 2007 v soutěži IAMA (Int´l Accoustic Music Awards). V sekci a cappella Singalana postoupila dokonce mezi nejlepší tři alba! V současné době připravují Yellow Sisters repertoár na novou desku a zároveň pracují na scénickém ztvárnění písní pro divadelní prostory.


Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Yellow Sisters

www.yellowsisters.com


Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
       

neděle 15 / 10:00 - 17:00

Workshop Ridiny AHMEDOVÉ
Od ticha ke zvuku


Jednodenní hlasová dílna vedená zpěvačkou Ridinou Ahmedovou vytvoří prostor pro osvobozování se k uvolněnému hlasu a pro zážitek z hudby, která vzniká i z jednoduchých cvičení a zadání, která zvládne každý. Zpívání je v dnešní společnosti považováno za něco, co přísluší jen těm, kteří to takzvaně "umí" - a díky tomu se ti ostatní, kterých je podle běžného vnímání většina, mnohdy osmělují zpívat nanejvýš v koupelně nebo se svými dětmi. Práce s hlasem je přitom přirozeným, uvolňujícím, radostným a obohacujícím zážitkem. Pozvolným posouváním se od ticha, dýchání přes poslouchání svého hlasu, hry a cvičení účastníci často dojdou k vlastnímu překvapení až ke zpívání jako přirozenému pokračování společné práce.

Ridina Ahmedová , zpěvačka se súdánskými kořeny, začínala s jazzovým triem. V minulosti spolupracovala s mnoha hudebníky ( Floex, Vladimír 518, Jan P. Muchow ), ale také s divadly. Zajímají ji možnosti hlasu jako sólového, nedoprovázeného nástroje. Její skladby vznikají vrstvením hlasů pomocí elektroniky. Její bezeslovná, melodicky nápaditá, spontánní a pestrá vokální hudba nevychází z jednoho stylu či žánru. Naopak, pozorný posluchač v ní nalezne ozvěny prakticky čehokoliv nebo je alespoň podvědomě vytuší, i když nejblíže má zpěvačka k jazzu, hymnickému gospelu, ženským hlasům Skandinávie, minimalismu a africkým zpěvům.


www.hlasem.cz


Přihlášky zasílejte na dilny@hlasem.cz / Kurzovné 550,-

 
     
   

čtvrtek 19 / 20:00

TY SYČÁCI

Petr Váša – zpěv / Petr Zavadil - kytara, zpěv / Tomáš Fröhlich – baskytara, zpěv / Aleš Pilgr – bicí.

Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény (Z kopce, Ošklid). Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, muzikant schopný hrát doslova celým tělem (on sám tento styl, který jej proslavil už při sólovém vystupování, nazývá „fyzické básnictví“). Po téměř deseti letech, kdy se Váša sólově věnoval fyzickému básnictví, experimentování s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, se opět vrátil k hudbě. Část svých básní zhudebnil a společně s bývalými členy brněnské skupiny Pluto baskytaristou Tomášem Fröhlichem a kytaristou Petrem Zavadilem připravili cyklus písní Máj v dubnu, který pod stejným názvem vyšel na CD v září 2000. Druhá deska skupiny vyšla v roce 2001 pod názvem Lék a jed. Následovala alba SSSS... (2003) a Lišák je lišák (2005).

Nad hudebním zařazením “Syčáků” si lámala hlavu řada kritiků: jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music. Základem obsazení kapely je kytara, baskytara a zpěvy, doplněné perkusemi, ale i balalajkou a desetistrunným stickem. Váša se jako zpěvák bije v prsa, bubnuje do tváří a hraje celým tělem. Role Petra Váši - zpěváka a performera – a Tomáše Fröhlicha s Petrem Zavadilem - muzikantů - se však s postupem času víc a víc vyrovnávají. Už to není Petr Váša a kolektiv doprovodných hudebníků. Ty syčáci fungují jako jedno tělo, jako organismus, který pulsuje a žije na místě. Největšími devízami Těch Syčáků je nekompromisnost a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ. Co platilo pro fyzického básníka Vášu, platí i pro kapelu: nepřizpůsobuje se žánrům, ale sama si je vytváří.

Od jara 2007 koncertují Ty Syčáci s bubeníkem Alešem Pilgrem, působícím v kapele Květy. Na podzim téhož roku vydali retrospektivní album BUM BUM BUM, které v nových aranžích a s novým zvukem shrnuje dosavadní tvorbu. Se stejnojmenným programem a v rozšířené sestavě s bicími vystoupí Ty Syčáci také v Divadle 29. Na koncertě představí úplné novinky, stejně jako staré „syčácké“ hity. Zajímavostí jistě je, že 19. března to bude přesně 8 let od vůbec prvního koncertu kapely.


Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Ty Syčáci


www.tysycaci.cz

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

pátek 20 / 20:00

BLACK THIOSSANE (Senegal)

Black Thiossane (v překladu “černošská kultura”) je senegalská skupina šesti muzikantů sídlící v historické části Dakaru. Black Thiossane ve své tvorbě používají jednak tradiční africké hudební nástroje jako djembe, kalebas, guinejská flétna, kongoma - sedmilamelovou kalimbu kalebasového typu, africkou lyru n´goni, senegalskou loutnu xalam, ale také nástroje běžnější jako bicí, elektrickou kytaru či basu.

Black Thiossane nabízí zcela nový mix elektroakustické hudby, dokáží originálně propojit tradiční africkou hudbu s hudbou současnou.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Black Thiossane

www.myspace.com/blackthiossaneaktwobabu

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

úterý 24 / 19:00

Helena Třeštíková: RENÉ

Předprojekce festivalu Jeden svět 2009 Pardubice

Nejnovější časosběrný dokument Heleny Třeštíkové sleduje dvacet let života dnešního třicátníka Reného Plášila, který se od svých šestnácti let pravidelně vrací za mříže pro vloupání a krádeže. Řídí se jednoduchým krédem: „Co mají jiní za dlouhá léta šetření, můžu já mít hned." Příběh recidivisty s provokativním tetováním „Fuck of People" na krku však není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. René ve vězení promýšlí svou situaci a píše první knihu Běžec na trati K..., v níž kritizuje společnost, jež ho uvěznila. Podle něj totiž nedokáže odsouzené napravit, ale pouze je trestá - a to doživotně. S nálepkou „mukl" se totiž na svobodě žije těžce a negativní předsudky a stereotypy pak bývalé vězně nemotivují ke změně chování. Neslouží však tato kritika často zpětně jako omluva pro páchání dalších trestných činů? Kdy se společnost vyrovnává s odchylkami od normy a kdy je sama vytváří? Helena Třeštíková, k níž si René během natáčení vytvořil silný osobní vztah , získala za tento snímek v roce 2008 jako první česká dokumentaristka cenu Evropské filmové akademie.

Helena Třeštíková / Česká republika / 2008 / 83 min

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci se společností Člověk v tísni, o.p.s. za podpory statutárního města Pardubice , Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR.

www.aerofilms.cz

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

sobota 28 / 20:00

ONDŘEJ PIVEC ORGANIC QUARTET

Ondřej Pivec – varhany Hammond B3, zpěv
Libor Šmoldas – kytara
Jakub Doležal – tenorsaxofon
Tomáš Hobzek – bicí

Organic quartet mladého a mimořádně talentovaného hráče na hammondovy varhany Ondřeje Pivce je součástí mladé, neobvykle kvalitní „nové vlny“ českého jazzu posledních několika let. Její potenciál, hráčské kvality, vyzrálý repertoár a výjimečné umělecké nasazení přesahují české hranice a řadí ji tak do kontextu s děním v moderním evropském jazzu. Fusion jazz Organic Quartetu inspirovaný soudobým jazzem, funkem, blues nebo rockem, vedle dokonalé souhry jednotlivých muzikantů, strhuje především živelností a úderností mezi českými jazzovými kapelami jen zřídka slýchanou. Pivcovy svižné basové linky hrané levou rukou a nohama na pedálech , originální styl doprovodu a virtuozitu při sólech pravačkou si nemohou vynachválit místní i zahraniční hudební kritici. Domácí i zahraniční hudební publicisté se shodují v tom, že je až neuvěřitelné, že tato mladá kapela (věkový průměr je 23 let), přichází s hudebně vyzrálým programem, vytříbenou technikou a především s obrovskou dávkou entuziasmu a hudební invence. O Pivcovy hovoří jako o svébytném hráči evropských parametrů s osobitým rukopisem. Za necelé tři roky existence absolvoval Organic quartet přes 400 vystoupení v Česku i v zahraničí v klubech i na festivalech a vyzrál v jednu z nejlepších a nejosobitějších českých jazzových formací.

Ondřej Pivec a jeho kapela získala řadu ocenění v ČR i v zahraničí: v roce 2005 získal Pivec ocenění „sólista roku“ v soutěži talentů Philips International jazz festival a Organic Quartet byl vybrán jako „kapela roku" . O rok později získal Organic Quartet cenu Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues. V roce 2006 vyšlo Organicu debutové album pod názvem „Don`t Get Ideas" u česko-britského labelu Cube-Metier. Album bylo velmi dobře hodnoceno kritiky u nás i v zahraničí a během prvních osmi měcíců se jej prodalo na tisíc kusů. V roce 2007 vychází Organicu album druhé, nazváno Never Enough. Téhož roku strávil Pivec téměř čtvrt roku na stáži v New Yorku, kde se učil od svého vzoru, izraelského varhaníka Sama Yahela a s místními muzikanty naprosto nečekaně natočil zatím své poslední album, které vyšlo začátkem roku 2008 pod názvem Overseason.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2009 za podpory statutárního města Pardubice. Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Organic Quartet 1
MP3 Organic Quartet 2

www.ondrejpivec.com


Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
    pondělí 30. 3. - sobota 4. 4.

JEDEN SVĚT 2009 Pardubice

Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Festival JS 2009 Pardubice představí celkem 21 dokumentárních filmů, z nichž některé obdržely velmi významná ocenění na mezinárodním festivalovém dokumentárním poli. Speciální prostor v programu JS mají také zbrusu nové české filmové dokumenty.

K vybraným projekcím proběhnou tématické debaty s pozvanými hosty. Během festivalu bude opět otevřena nekuřácká Fair Trade kavárna v prostoru Mezipatra 29.

pondělí 30. 3.
Pardubický festival JS v pondělí slavnostně zahájí dvojicí světově respektovaných filmů:

Otroci (2008 / 15 min) > Skandinávský dokument reflektuje pomocí 3D animace problematiku dětského otroctví v současném Súdánu. Film získal na festivalu IDFA 2008 Cenu za nejlepší krátký film.

Nezlomné tety (2009 / 103 min) > Snímek renomované britské režisérky Kim Longinotto přibližuje práci pětice žen neziskové organizace Bobbi Bear, která se snaží účinně pomáhat znásilněným a sexuálně zneužívaným dětem v jihoafrickém Durbanu. Film na letošním festivalu Sundance obdržel cenu World Cinema Documentary Jury.

úterý 31. 3.
Diskutovaným filmem festivalového úterka bude dokumentární snímek Dopisy prezidentovi (2008 / 73 min) od kanadského režiséra českého původu Petera Loma, k němuž proběhne debatní večer na téma nejen vnitropolitické situace současného Íránu.

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU NAJDETE ZDE


Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s v tvůrčí spolupráci s o.s. Terra Madoda a Divadlem 29. Záštitu nad pardubickou částí festivalu převzal hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek a primátor statutárního města Pardubice Ing. Jaroslav Deml. Partnerem odborných debat při festivalu Jeden svět 2009 Pardubice je Dům techniky Pardubice.


www.jedensvet.cz
*
Jednotlivé vstupné: 60 Kč

V prodeji bude opět festivalová permanentka v ceně 300 Kč.