Program * březen 2011

úterý 1 / 20:00

Nanohach & F. Ramalingom: Brut

Brut nemá žádné vyprávěcí schéma. Brut předvádí syrový materiál, přetékající napětí, emoce plné smíchu. Brut zkoumá živočišnost, která někdy vychází z gesta, skoku, grimasy. Brut je bitka, masa, tlupa, smečka. Brut je výkřik těla a kostí, gest a pohybů, vyvržený a vyplivnutý. Ze své předchozí tvůrčí zkušenosti francouzský choreograf F. Ramalingom vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu. Jeho mnohotvárné pohyby odhalují jednoduchost a vracejí se ke kořenům a zároveň si uchovávají sofistikovanost. Brut je lehký i intenzivní, tajemný a hořící, zvířecí a poetický.

námět, choreografie: Fabrice Ramalingom
tvorba, tanec: Eliška Kašparová, Paľo Kršiak j.h., Tereza Lenerová j.h., Honza Malík, Lea Švejdová
hudba: Jan Kalivoda
spolupráce na kostýmech: Kateřina Štefková
světelný design: Michael Vodenka
produkce a PR: Daniela Hodaňová & Nanohach o.s.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.nanohach.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
       

středa 2 / 20:00

Xavier Charles (FR)

Francouzský klarinetista a hráč na vibrující reprosoustavu Xavier Charles se premiérově představí v ČR sérií čtyř koncertů, které se uskuteční v Praze, pardubickém Divadle 29, Ostravě a Opavě. Tvorba tohoto hudebníka sahá od elektroakustické improvizace, přes sound poetry až po hlukový rock. Vystupuje na význačných festivalech improvizované hudby a jazzu ve Francii i po celé Evropě, buď jako člen různých uskupení, nebo sólově. Postupem času došel ve svém hledání možností hudebního vyjádření k využívání speciální reprosoustavy, s jejímiž vibracemi dále experimentuje a vytváří tak pozoruhodné zvukové vesmíry na hranici improvizované hudby, výtvarného umění a elektroakustiky.

Xavier Charles spolupracoval s množstvím hudebníků, mezi něž patří např: Axel Dörner, John Butcher, Otomo Yoshihide, Tim Hodgkinson, Michel Donéda, Frédéric Blondy a mnoho dalších. Své bohaté hudební vzdělání i letitou praxi v pozici vyučujícího, stejně jako nesčetné spolupráce s jinými hudebníky i vlastní zkoumání hraničních možností hudby zúročuje při lektorování a vedení masterclass věnovaných improvizaci na konzervatořích a hudebních školách v Evropě i obou Amerikách.


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion ve spolupráci s  Alliance Française Pardubice za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/xaviercharles

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

čtvrtek 3 / 20:00

Zdeněk Bína & Jan Urbanec

Acoustic Project

Nečekaně záhy po vydání alba Dream (2009) se rozhodla ukončit svoji činnost jedna z nejrespektovanějších kapel české rockové scény -123min. Instrumentálně brilantní trio patřilo k nejzajímavějším tuzemským hudebním projektům. Frontman kapely Zdeněk Bína se začal po rozpadu kapely naplno věnovat svému worldgroovovému projektu, který podle jeho vlastních slov nejlépe vyjadřuje hudbu, jež v něm přirozeně žije právě teď. Jeho spoluhráčem se v tomto novém akustickém projektu stal výjimečný basista Jan Urbanec. Vystoupení dua má ambice nadchnout fanoušky mnoha hudebních žánrů - počínaje jazzem a latinou, přes flamenco a blues po cikánské melodie a arabskou hudbu.

Samouk   Zdeněk Bína   se při utváření vlastního rukopisu inspiroval především jazzem a soulem sedmdesátých let. Jeho začátky jsou spojené s crossoverovými Walk Choc Ice, poté, co je opustil, začal improvizovat se svým kamarádem, bubeníkem Dominikem Tůmou. Nejprve v duu, posléze osudově posíleni o baskytaristu   Fredrika Janáčka   a pod názvem   -123 min., uváděli publikum k vytržení energickým mixem funky, jazzu a blues. Dnes jim patří neochvějná pozice domácí klubové stálice, na kontě mají alba   Shooba Dooba,   Try,   Home?,   -123minXL Live, Mom a Dream a stovky odehraných koncertů. Zdeněk je kromě autorství hudby -123 min. podepsán i pod hudbou k animovanému filmu Piktogramy, na kytaru hraje svou skladbu také v Hřebejkově filmu   Horem pádem. Podílel se také na Andělem oceněném albu elektronického projektu Mythematica.

www.zdenekbina.com

Vstupné: 140 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

pátek 11 / 20:00

Ty Syčáci

Petr Váša – zpěv / Petr Zavadil - kytara, zpěv / Tomáš Fröhlich – baskytara, zpěv

Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény (Z kopce, Ošklid). Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, muzikant schopný hrát doslova celým tělem (on sám tento styl, který jej proslavil už při sólovém vystupování, nazývá „fyzické básnictví“). Po téměř deseti letech, kdy se Váša sólově věnoval fyzickému básnictví, experimentování s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, se opět vrátil k hudbě. Část svých básní zhudebnil a společně s bývalými členy brněnské skupiny Pluto baskytaristou Tomášem Fröhlichem a kytaristou Petrem Zavadilem připravili cyklus písní Máj v dubnu, který pod stejným názvem vyšel na CD v září 2000. Druhá deska skupiny vyšla v roce 2001 pod názvem Lék a jed. Následovala alba SSSS... (2003) a Lišák je lišák (2005), retrospektivní album BUM BUM BUM (2007) a nejnovější Krása (2010).

Nad hudebním zařazením „Syčáků” si lámala hlavu řada kritiků: jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music. Základem obsazení kapely je kytara, baskytara a zpěvy, doplněné perkusemi, ale i balalajkou a desetistrunným stickem. Váša se jako zpěvák bije v prsa, bubnuje do tváří a hraje celým tělem. Role Petra Váši, zpěváka a performera, a Tomáše Fröhlicha s Petrem Zavadilem,muzikantů, se však s postupem času víc a víc vyrovnávají. Už to není Petr Váša a kolektiv doprovodných hudebníků. Ty syčáci fungují jako jedno tělo, jako organismus, který pulsuje a žije na místě. Největšími devízami Těch Syčáků je nekompromisnost a vytrvalost ve ztvárňování vlastních představ. Co platilo pro fyzického básníka Vášu, platí i pro kapelu: nepřizpůsobuje se žánrům, ale sama si je vytváří.

Na koncertech nyní vystupují Ty Syčáci ve dvou podobách: ve „starém“ složení Petr Váša (zpěv), Petr Zavadil (kytary) a Tomáš Fröhlich (baskytara a stick), nebo v programu BUM BUM BUM – KRÁSA s bubeníkem Alešem Pilgrem (Květy).  

www.tysycaci.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

úterý 15 / 20:00

Gurun Gurun ° Boduf Songs (UK / USA)

Mat Sweet aka Boduf Songs vydal loni na prestižním labelu Kranky (Deerhunter, Atlas Sound, Tim Hecker, Labradford...) vynikající album This Alone Above All Else in Spite of Everything a na jaře míří s kapelou v rámci evropského turné i do Česka. Koncert jedněch ze světově nejrespektovanějších představitelů ambientně laděného písničkářství Boduf Songs slibuje výjimečný, hypnotický zážitek.

Taky si fascinovaně prohlížíte fotky, na kterých jsou údajně zachyceni duchové? Rozmazaná bílá postava před starým schodištěm… tvář u dveří kostela… Nemůžete se od toho odtrhnout a v uších vám při tom zní zvláštní hudba? Tak to jsou pravděpodobně Boduf Songs: studený závan větru uprostřed hluboké noci, tiché pohyby někde pod zemí, v úzkých chodbách, ve spleti tajných tunelů. Muzika, která vás zhypnotizuje, ale slova jsou na ní krátká. Pod názvem Boduf Songs vydává desky rodák ze Southamptonu Mat Sweet, jehož podomácku nahrávaná dema před lety uhranula tým z Kranky, kde od té doby vydal už čtyři desky: Boduf Songs (2005), Lion Devours the Sun (2006), How Shadows Chase the Balance (2008) a This Alone Above All Else in Spite of Everything (2010) .

Přestože nahrávky Boduf Songs jsou v zásadě tiché a založené na akustických nástrojích, Sweetova hudba má podobně drtivý účinek, jako třeba alba Sunn 0))). Skladby Boduf Songs nikam nespěchají. Ambientní kytarové plochy jsou podbarveny jemnou elektronikou a jen občas za pomoci bicích gradují k hlučnějšímu, syrovějšímu projevu. Před neuvěřitelně sugestivními skladbami nemáte šanci na únik. Když posloucháte Boduf Songs, je skoro vyloučené, že byste se soustředili ještě na něco jiného. Představte si třeba písničky Swans v podání Iron & Wine nebo Oldřicha Janoty. Všechny desky Boduf Songs vznikají u Sweeta doma a mají tak neopakovatelné osamělé kouzlo – jako kdyby na zem pronikaly z nějakého jiného světa...

V koncertní sestavě Boduf Songs se mj. představí i Jessica Sweet aka Jessica Bailiff, spolupracovnice His Name Is Alive, Rivulets, Odd Nosdam a zejména výrazná písničkářka vydávající svoje sólové desky také u labelu Kranky.

 

Před Boduf Songs zahraje domácí kapela Gurun Gurun. Tu založili na konci roku 2007 kytarista Tomáš Knoflíček a klávesista Jára Tarnovski (Wabi Experience, ex-Miou Miou). Dalšími členy kapely jsou multiinstrumentalisté Federsel (Handa Gote, B4) a Ondřej Ježek (OTK).

Debutové album Gurun Gurun, které z velké části vznikalo v Divadle 29, ale také na různých místech v Japonsku, USA a Dánsku, vyšlo na přelomu roku na londýnsko-tokijském labelu Home Normal . Na desce spolupracovali Gurun Gurun s japonskými hudebnicemi Sawako (12k, Anticipate), Moskitoo (12k) a Rurarakiss, s dánským producentem a spolupracovníkem Björk Opiatem (Morr Music), houslovým experimentátorem Danielem Meierem, Floexem, projektem Kora et le Mechanix nebo s hráči na historické violy da gamba Irenou a Vojtěchem Havlovými. Deska Gurun Gurun se záhy po vydání dostala do celoroční Top 10 prestižní bristolské experimentální stanice Fluid Radio a mezi alba měsíce u britských Rough Trade, Boomkat, Norman Records i Tower Records v Tokiu.

Hudba Gurun Gurun je označována jako post-pop nebo glitch-pop. Na koncertech kapely, která již vystupoval společně s Timem Heckerem, Grails nebo Scottem Kellym, hraje výraznou roli improvizace a vizuální složka. Gurun Gurun se věnují také remixování, skládání hudby pro alternativní divadlo, taneční představení a výtvarné instalace.

Video:Boduf Songs

Video:Boduf Songs

Video:Gurun Gurun

Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2011 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.bodufsongs.com * www.gurunas.net

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

středa 16 / 19:00

offcity_(ne)architekti: Věra Marešová

Projekt offcity stejně jako jedna z jeho dramaturgických linií – seriál přednášek s názvem offcity_architekti vstupuje rokem 2011 do třetího ročníku své realizace. Oproti předchozím rokům, kdy byl důraz kladen na významné české architekty, bude letošní cyklus zaměřen na „nearchitekty“ čili osobnosti, kteří s architekty často spolupracují či jiným, svým vlastním způsobem, odkrývají neviditelné vrstvy města, místa, krajiny…

Věra Marešová je grafická designérka, která za své projekty získala řadu ocenění (mj. Národní cenu za design 2005, Cenu za dobrý design 2007). Je autorkou loga a jednotného vizuálního stylu Ministerstva dopravy ČR, její grafiku můžeme spatřit také v České televizi. Svou prací aktivně vstupuje do městského prostředí, například informačním a orientačním systémem pro město Brno, kterému vytvořila logo a jednotný vizuální styl.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu offcity 2011. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz * www.vgrafik.cz * blog.vgrafik.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
    sobota 19 / 19:00

Divadelně-improvizační zápas

Další pardubické utkání České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.ťáky a jejich hosty.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Přísný rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, dvoubarevnou kartičku na přidělování bodů hráčům a molitanovou pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá Čajový klub Paleta, o.s.

Vstupné: 60 Kč

 
     
    úterý 22 / 18:30

Jakub Foll: Karlova a Jaromírova pohádka

Zajímá se zajímá C. G. Jung o nitro duše
V jeho ústech anima nevyznívá příběh hluše
suše sice-po germánsku olupuje slupku času
pozvolna však roste touha po poznání v jeho hlasu
a ta touha touhou je, která drží pod krkem, touha lovit a být loven, honit i prchat úprkem...

Erbenova Jabloňová panna podle Jakuba Folla. Pro děti i dospělé.

Po představení následuje od 20:00 hodin koncert kapely Střídmí klusáci v kulisách višní v prostorách Klubu 29.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 80 Kč

 
       
   

středa 23 / 19:00

Vít Klusák: Vše pro dobro světa a Nošovic

Celovečerní dokumentární film je svébytným portrétem moravskoslezské vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě obří stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice se tak stala průmyslová zóna. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů, kterým místní politici nabídli tzv. kompenzaci za zhoršené životní podmínky: 100.000 korun pro každou rodinu. Rozhodujícím argumentem se tak nakonec stal anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům vyhrožoval smrtí.

Filmaři tyto pohnuté události zaznamenali. Těžiště filmu však stojí jinde: do Nošovic se vrací tři roky od okamžiku, kdy všechno změnil onen výhružný dopis a skrze devět postav spřádají intimně hravý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. Tragikomický film o poli, na kterém rostou auta. Po projekci proběhne debata s režisérem snímku Vítem Klusákem.

Vít Klusák / ČR / 2010 / 82 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 2011. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

vseprodobrosvetaanosovic.cz * www.filmfuse.cz

Vstupné: 70 Kč

 
       
   

čtvrtek 24 / 20:00

Hildegard lernt fliegen (CH)

Andreas Schaerer – zpěv, beatbox
Andreas Tschopp - pozoun, suzafon
Matthias Wenger - altsaxofon, sopransaxofon
Benedikt Reising - barytonsaxofon, bassklarinet, altsaxofon
Marco Müller - kontrabass
Christoph Steiner - bicí, zvonkohra, psací stroj

Švýcarský sextet Hildegard lernt fliegen, který do ČR přijíždí poprvé, představuje malou hudební senzaci. Jejich produkce působí jako by se na společném jam sessionu setkali Tom Waits, Frank Zappa a Kurt Weill spolu se skupinou Tiger Lillies a Johnem Zornem. Freejazz, polka, crazy opereta, klezmer, punk, kabaret, dadaistický voiceband, šanson, kolektivní improvizace – tím vším lze charakterizovat originální produkci této šestice. Kapela, jejíž členové jsou dokonale sehráni a naladěni na stejnou vlnu, funguje jako jedno tělo, jehož hlavou je naprosto originální vokalista a kapelník Andreas Schaerer. Ten je schopen ve svém projevu přecházet od čisté písňové formy přes jazzový scat až k strhující vokální performanci zahrnující beatbox a rap. Ostatní členové skupiny za svým kapelníkem v ničem nezaostávají a stejně jako on jsou i oni schopni kdykoliv překvapit ostrými změnami temp i rytmů a dalšími nečekanými instrumentálními kousky. Nezřídka přerůstá vystoupení kapely ve spontánní pódiovou performanci.

Hildegard lernt fliegen mají za sebou od svého vzniku v roce 2005 několik evropských turné (Německo, Skandinávie, Rusko) a dvě studiová alba, která jim vynesla nadšené recenze. V roce 2008 získali nejprestižnější švýcarskou jazzovou cenu ZKB. Na tento koncert, který je jedním ze tří vystoupení kapely v ČR, se jistě vyplatí přijít - tato šestice možná naučí létat i vás.

Video:Hildegard lernt fliegen

Mp3:Hildegard lernt fliegen: Lanjusto

Mp3:Hildegard lernt fliegen: Knock Code 3

Mp3:Hildegard lernt fliegen: Seldom was covered...

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion ve spolupráci s Alliance Francaise Pardubice za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.hildegardlerntfliegen.ch

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
       
   

sobota 26 / 10:00 - 21:00

Workshop sítotisku

Full version / 10:00 – 18:00
Dílna pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet sítotisk se vším všudy.
V rámci workshopu si připravíte tiskařské síto s vlastním motivem, kterým si pak budete moci zkrášlit třeba veškeré své oblečení. To vše za asistence zkušených sítotiskařů z Kredence.
Vstupné: 300 Kč
Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz, a to nejpozději do 21. 3. 2011.
Maximální počet účastníků: 15 osob.

Demo / 19:00 – 21:00
Dílna pro ty, kteří chtějí jen tisknout a jít.
Přineste si vlastní tričko či jiný svršek, vyberte si jeden z originálních motivů od Kredence a potiskněte. Opět za asistence odborníků na slovo vzatých.
Poplatek za barvy: 80 Kč za jeden tisk.

Kredenc je osmičlenná skupina lidí, kteří se zabývají sítotiskem, streetartem, graffiti a prostorovými instalacemi.

Akce se koná v rámci programu Klubu 29. Program výstav a doprovodných akcí Klubu 29 je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

 
       
   

pondělí 28. 3. – sobota 2. 4.

Jeden svět 2011 Pardubice

Festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Festival JS 2011 Pardubice uvede 22 nových filmových dokumentů z celého světa. K projekcím od 18:00 v každém z festivalových dní proběhnou tématické debaty s pozvanými hosty.
Během festivalu bude v prostoru Mezipatra 29 opět otevřena nekuřácká kavárna a čajovna s prodejem FairTrade zboží, včetně výrobků z chráněné dílny společnosti Člověk v tísni v Namibii.

Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s. ve spolupráci s o.s. Terra Madoda a Divadlem 29. Partnerem odborných debat při festivalu Jeden svět 2011 Pardubice je Dům techniky Pardubice.

PROGRAM FESTIVALU


www.jedensvet.cz/2011/pardubice

Facebook: Jeden svět Pardubice

Jednotlivé vstupné 60 Kč,film s debatou 70 Kč, permanentka 350 Kč