Program * březen 2013


úterý 5 / 20:00


ZMĚNA PROGRAMU:


Pád zlaté říše

Pro nemoc došlo bohužel ke změně programu. Místo plánovaného divadelního představení studentů Univerzity Pardubice Moctezuma – tragický příběh aztéckého vladaře uvedeme scénické čtení ze stejné tvůrčí dílny nazvané Pád zlaté říše.

Strhující obraz zániku jedné z nejmocnějších říší předkolumbovské Ameriky aztéckého Tenochtitlánu-Mexika dobyté španělským conquistadorem Hernánem Cortésem a jeho vojáky. Pohled na tragickou událost očima vítězů i poražených a to na základě výpovědí indiánských mestických a španělských kronikářů. Z dobových pramenů ze 16. a 17. století vybral a přeložil Oldřich Kašpar. Přednesou studenti Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Úvodní slovo doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc.

Vstupné dobrovolné

 
     
       

středa 6 / 19:00

Blanka Marková: Rekonverze industriálních brownfields na kulturní centra

offcity architekti

Přednáškou Blanky Markové, která mimo jiné pracovala na rozvojových projektech v Rakousku a na kandidatuře Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a která se specializuje na přeměnu nevyužitých budov na kulturní instituce, se cyklus Offcity architekti přesouvá od tématu periferie k avizovaným brownfields a konverzím průmyslových objektů. Toto téma je v současné době pro Pardubice velmi aktuální. Došlo zde k bourání areálu továrny Prokop v blízkosti centra a vybydlení areálu Telegrafie (Tesly), jež může postihnout obdobný osud. Jednou z výrazných architektonických dominant tohoto města jsou pak automatické mlýny architekta Gočára. Tato budova včetně svého areálu je nyní určena k prodeji. Zmiňované problematice proto zasvěcujeme převážnou část letošního ročníku projektu Offcity.

Kultura dlouhou dobu nepatřila mezi faktory, které by byly náležitě zohledňovány v praxi územního rozvoje. Až v 70. letech 20. století byl rozpoznán úzký vztah mezi kulturou a urbánní regenerací, přičemž nové využití kultury ve strategiích urbánní regenerace post-industriálních měst je označováno za „kulturní obrat”. V post-transformačních zemích střední a východní Evropy diskuze o využitelnosti dosud není mainstreamovým tématem a problematikou role kultury v rozvoji měst se zabývá pouze úzká skupina profesionálů primárně z oblasti kultury. Obnovení a zužitkování bývalých industriálních oblastí může být výbornou reakcí na poptávku po volnočasových aktivitách nejen pro místní obyvatele. Specifická industriální atmosféra netvoří v tomto případě bariéry, naopak se stává dalším turistickým produktem. Blanka Marková ve své přednášce představí příklady rekonverze industriálních budov na kulturní centra z České republiky i zahraničí.


Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2013. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
    čtvrtek 7 / 20:00

Miroslav Bambušek: Exekuce

Zábavní pořad v režii Miroslava Bambuška.

Pardubická premiéra divadlení performance, která vznikla pro pražský Divus Prager Kabarett v říjnu 2012.

Můžete si samozřejmě říkat, že to je sice strašné, ale že se vás ta exekuce zaplaťpánbůh netýká. Vy přece máte odpovědnost, své závazky platíte včas, jste dostatečně finančně gramotní a do situace, kdy by po vás někdo mohl vymáhat nějaký dluh prostřednictvím exekutora, se prostě nedostanete. Omyl! Když noc zazní noži, tak útok se zdaří. Tak jest! Tak jest! Je slyšet náš řev. My pijeme krev! Je slyšet náš řev. My honíme krev. My lisujeme krev! My pijeme krev. My šponujeme ceny! My šponujeme ceny! To jsme my - exekutoři! Tak jest! Tak jest!

Hrají: Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Miloslav König a Dan Dittrich
Hudba: Petr Kofroň
Výprava: Krysí komunita
Světla a zvuk: Petr Krůšelnický

www.ceskatelevize.cz/ct24

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

středa 13 / 19:00

Jan Gebert: Hra o kámen

Absurdní maloměstské drama, které propukne v jednom severočeském městě poté, co místní radnice odhalí na městském hřbitově pomník osmi zavražděným sudetským Němcům. Šedesát let vytěsňovaná minulost náhle vypluje na povrch a už není cesty zpět. Na příběhu místního starosty a místního lídra strany Zemanovců filmový dokument sleduje spor, jež rychle překročí hranice města a směřuje v tragikomických peripetiích k závěrečné volební bitvě.

Jan Gebert / ČR / 2012 / 56 min.

Účast na diskusi po projekci přislíbili p. Jindřich Mareš, bývalý starosta Nového Boru a p. Michal Pehr, historik.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

čtvrtek 14 / 20:00

MLM (CZ/USA/GB)

Hypnotická hudba mezinárodního akustického tria.

Martin Alaçam – akustická kytara, zpěv
Michael Delia – mbira, objekty
Lucy Fillery – violoncello

Spolupráce mezi výtvarným umělcem a hudebníkem Michaelem Deliou a kytaristou Martinem Alaçamem začala koncem 90. let v klášteře Plasy. Dvojice našla již na začátku společný hudební jazyk a charakteristický zvuk s klasickou akustickou kytarou a africkým nástrojem mbira (obdoba kalimby). V loňském roce přizvalo duo Alaçam/Delia ke spolupráci britskou cellistku Lucy Fillery, s níž začalo pracovat na novém programu. Akustické trio kytara - mbira - cello nabízí hypnotickou, přesto rytmickou hudbu s velkým prostorem pro imaginaci. Stylově je jejich hudba těžko zařaditelná. Obsahuje prvky africké hudby, folku, blues, jazzu či klasické hudby. Vedle komponovaných skladeb dávají hudebníci prostor také spontánní improvizaci.

Martin Alaçam je všestraný kytarista, zpěvák a skladatel. Je zakládajícím členem česko-rakouského kvarteta Metamorphosis, v minulosti působil v mezinárodních skupinách Sing Sing nebo GAP. Dále spolupracoval např. s bubeníkem  Pavlem Fajtem, japonskou houslistkou Marikou Papach, britským bubeníkem Marcusem Godwynem nebo americkým perkusistou Hearnem Gadbois. Skládá hudbu k divadelním a tanečním představením a věnuje se improvizaci.

Michael Delia je newyorský multiinstrumentalista a hráč na africkou mbiru, výtvarník a tvůrce zvukových instalací, který od 90. let střídavě žije v USA a ČR.

Lucy Fillery je britská violoncellistka a skladatelka žijící v Praze. Působila v mezinárodních hudebních skupinách Deep Sweden a Sing Sing.


Video (duo):


Koncert je uváděn v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.martinalacam.com

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

sobota 16 / 10:00 – 18:00

Workshop sítotisku

Již potřetí se můžete v Divadle 29 zúčastnit sítotiskového workshopu pražského Studia Kredenc a zažít tak jedinečnou kreativní atmosféru při tvorbě vlastních tisků na trička. Každý workshop se snažíme o něco obohatit, takže tentokrát si budete moct vyzkoušet dvoubarevný soutisk! 

Program workshopu
1. teoretický úvod do sítotisku
2. příprava šablon a výroba sít
3. (sou)tisk

Jak se na workshop připravit:
S sebou si přineste dvoubarevnou grafiku nebo obrázek (Ai, Psd., Pdf., JPG, kresba, malba, grafika... atd.), něco na potisk (triko, taška, plátno apod.), pracovní oděv.

Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu klub@divadlo29.cz, a to nejpozději do 12. 3. 2013.

Maximální počet účastníků: 15 osob.


www.kredenc.org

Účastnický poplatek: 400 Kč

 
     
   

úterý 19 – pátek 22

Jeden svět 2013 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.


16 dokumentárních filmů, 4 tematické debaty, 2 fotografické výstavy včetně souboru snímků oceněného v soutěži Czech Press Photo 2012, speciální kulinářský program.

Letošní festivalové motto: Bojíte se snášet?


Podrobný program festivalu najdete ZDE

PDF verze programu je ZDE


Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s. ve spolupráci s o. s. Terra Madoda a Divadlem 29. Partnerem doprovodného programu festivalu je Centrum na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj.

www.jedensvet.cz

Jednotlivé vstupné 70 Kč, film s debatou 80 Kč, permanentka 400 Kč

 
     
   

sobota 30 / 20:00

Mombu (IT)

Free/jazz/core/noise navazující na legendární trio ZU

Luca T. Mai – barytonsaxofon, elektronika
Antonio Zitarrelli – bicí

Základem dua Mombu jsou Luca T. Mai - saxofonista a zakladatel legendárního italského bandu ZU, známého např. spoluprací s Mikem Pattonem (Faith No More, Mr. Bungle, Fantômas) či saxofonistou Matsem Gustafssonem - a bubeník Antonio Zitarrelli z kultovního italského punkjazzového tria Neo.

Mombu je virtuózně sehraná dvojice stojící na pomezí jazzového výraziva a hardcorové razance, která čerpá inspiraci z afrických rytmů, freejazzu, hardcoru i metalu. Své kompozice staví především na divokých a nekompromisních rytmických strukturách, kde se prolínají razantní a až matematicky přesné bicí s velmi expresivním zvukem barytonsaxofonu, často zkresleného pomocí nejrůznějších kytarových efektů.

Mombu svým maximálním nasazením, úderností a výrazem připomínají italské trio ZU, avšak na pozadí hardcoreového podkladu lze přeci jen cítit trochu víc jazzového feelingu.

Energií nabitá aktuální nahrávka s názvem Zombi (k poslechu ZDE), na které se vyskytuje pěkná řádka zajímavých hostů (například americký basista Mike Watt z Minutemen nebo The Stooges), obsahuje také předělávku legendárního afrofunkového protestsongu Zombie od krále afrobeatu Fela Kutiho. Pro Mombu jej mixoval renomovaný zvukový inženýr Husky Höskulds, známý spoluprácí např. s Mikem Pattonem nebo Tomem Waitsem.


www.mombu.org

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
7