Program * březen 2016


pátek 4 / 20:00 / Divadlo 29 + Klub 29


B4 hrají Plastic People
White Wigwam
Ventolin (DJ set)


B4 (krautrock / east block psychedelic) / KONCERTNÍ PREMIÉRA

Kapela B4 vydala koncem roku 2015 album Die MIitternachtsmaus, na které nahrála krautrockové úpravy nejslavnějších skladeb skupiny The Plastic People of the Universe za použití analogových syntezátorů a historické elektroniky. B4 zde přeložili hudbu PPU do jiné řeči, a to obrazně i doslovně, neboť texty všech písní se tu interpretují v němčině. Basové linky Mejly Hlavsy se hudebníkům skupiny B4 připletly pod prsty během improvizovaného doprovodu bytové projekce filmu Pan Roman divadla Handa Gote. Zdálo se, že od českého undergroundu ovlivněného hudbou Velvet Underground není ke krautrocku, vycházejícího kdysi i z poslechu Karlheinze Stockhausena, tak daleko a že Hlavsovým linkám analogová elektronika perfektně sluší. Nyní B4 připravili i živou verzi projektu, která je v lecčems výrazně drsnější a syrovější než albová verze. Minimalistické rukodělné techno a psychedelická analogová elektronika se potkávají s československým undergroundem 70. let.


Skupina B4 vznikla v roce 1998. V roce 2012 vystoupili v divadle Archa společně se zpěvákem legendárních Can Damem Suzuki. V loňském roce završili B4 patnáct let společné činnosti nonstop patnáctihodinovým koncertem s účastí mnoha hostů. Jejich dvojalbum Didaktik Nation Legendary Rock získalo v roce 2011 cenu Vinyla za nejlepší album roku.



White Wigwam (minimal/synth)
Na pražském projektu White Wigwam je asi nejvíc fascinující konstantní proměna jeho živých vystoupení, která pokaždé překvapí svou jinakostí a také faktem, že jsou pokaždé skvělá. Bez ohledu na to, zda slyšíte zrovna táhlá ambientní ohledávání zvuku, cyklickou elektroniku s modulárním syntezátorem nebo zlověstné technoidní rytmy.




Ventolin (DJ set)
Ventolin je především živý upbeatový elektronický projekt (Live PA), kombinující prvky elektra, raného acid house, punku a techna. Ventolin používá různé krabičky, efekty a živě s nimi vytváří svou hudbu. Tato performance klade důraz na energii a úspěšně překonává odtažitost, kterou každá elektronická liveshow bojuje. V roce 2009 vydal EP Mžitky (Mikinikill), které bylo následováno debutovým LP Totem v roce 2012. Další EP s názvem Playbour spatřilo světlo světa v roce 2015. V tom samém roce byl studenty pražské FAMU o Ventolinovi natočen dokument.


Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.b4.3px.cz www.whitewigwam.bandcamp.com www.ventolin.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
Facebook


 
     
       

pátek 11 / 20:00 / Divadlo 29

Thermal (Andy Moor, John Butcher, Thomas Lehn) •• Procházka / Bagdasarov

Exploze volné improvizace, jazzu a živé elektroniky v podání špiček evropského improvisingu. Jeden ze dvou koncertů v ČR!

John Butcher – tenorsaxofon
Thomas Lehn - analogový syntezátor
Andy Moor - elektrická kytara

Vystoupení mezinárodního uskupení Thermal zaručeně přinese divákům nevšední zážitek. Sled výbušných zvukových překvapení dosahujících až extatických účinků komponují v přímém přenosu muzikanti, kteří si v rámci světové improvizační scény vybudovali zvučná jména. Prvním z nich je Andy Moor, britský kytarista s bohatými zkušenostmi, člen kultovní nizozemské post rockové kapely The Ex. K výčtu kapel, se kterými spolupracoval, patří klezmerpunkoví Kletka Red, Dog Faced Hermans nebo kvartet Lean Left. Dalším členem sestavy je významný britský saxofonista, improvizátor, skladatel a teoretik John Butcher. Ve svých projektech využívá saxofon velmi unikátním způsobem a posouvá jeho zvukové a výrazové možnosti, přičemž vychází z analýzy zvukových možností nástroje a akustiky konkrétního prostoru. Řadu vystoupení a nahrávek realizoval na neobvyklých místech, v atypickém akustickém prostředí (jako např. v jeskyni, mauzoleu nebo nádrži). Úctyhodný seznam muzikantů, se kterými Butcher spolupracoval, zahrnuje stovky jmen (vč. Freda Frithe, Dereka Baileyho, Johna Tilburyho, Thurstona Moora, Phil Minton nebo Evana Parkera). Trio doplňuje legendární mág analogových syntetizérů, skladatel, klavírista a performer Thomas Lehn. V jeho osobitém hudebním jazyku se zrcadlí bohaté zkušenosti napříč nejrůznějšími styly a žánry. Lehn dokáže čarovat s širokou paletou nahodilých zvuků. Při produkci živé elektroniky využívá od roku 1994 především nevšedních zvukových kvalit svého starožitného analogového syntezátoru EMC. Lehn je aktivní v celé řadě hudebních a multimedíálních projektů.

Před kapelou Thermal se představí improvizační duo Georgij Bagdasarov / Vojtěch Procházka. Georgij Bagdasarov je arménský multiinstrumentalista a vizuální umělec. Hraje na saxofon,kytaru preparovanou nalezenými předměty a gramofon. Vystupuje se sólovým projektem Ukamau, je členenem Pražského improvizačního orchestru, Kolektivu a kapely IQ+1. Vojtěch Procházka je český pianista a skladatel, pohybující se na poli jazzu a improvizované hudby. Je aktivní v kapelách Bergljot, Vertigo, Raga Bansal, Ankramu, Sato-San To a vystupuje také sólově. Ve své hudbě využívá rozmanité klávesové nástroje, syntezátory a elektroniku.


Koncert Thermal je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Koncert Procházka/Bagdasarov pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.thomaslehn.com www.johnbutcher.org.uk

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)

Ticketportal
Facebook


 
     
   

neděle 13 / 10:00 – 15:00 / laboratoř Bujón
KAPACITA DÍLNY JE V TUTO CHVÍLI JIŽ NAPLNĚNA.

Animace v Bujónu: loutka

dílna

Bujón v našem podání, to je místo, kde to bují a vzkvétá, kde se vaří hutný kotlík animace.K nedělnímu animování v Bujónu Divadla 29 jsou zváni všichni, kteří si chtějí vytvořit filmovou loutku, jež pak pod vašima rukama může ožívat...

Lektorkou dílny bude Veronika Doutlíková (*1971), zručná výtvarnice a animátorka z Pardubic, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, atelieru filmové a televizní grafiky u prof. M. Jágra a doc. Jiřího Bárty.

Účastníci dílny budou mít k dispozici veškerý potřebný materiál; své loutky si na konci dílny budete moci odnést s sebou domů. A pokud by vám to bylo málo, nenechte si ujít animovaný zákusek v podobě brazilského animovaného snímku Chlapec a svět, který v sále Divadla 29 promítneme v 17:00. Pro účastníky dílny vstup na projekci zdarma!

Dílna je určen pro max. 15 účastníků ve věku od 9 let.
Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz, 777 886 941

Účastnický poplatek: 100 Kč

 
     
   

neděle 13 / 17:00 / Divadlo 29

Chlapec a svět

projekce animovaného filmu

(režie: Ale Abreu, Brazílie, 2013, 80 min.)

Poetický celovečerní film pro děti i dospělé vypráví příběh malého chlapce, který se vydá hledat tátu a přitom poznává svět. Nevinnost dětství kontrastuje se životem dospělých a s automatizovanou moderní společností. Důmyslná práce s barvou, perspektivou a možnostmi animace přibližují divákům dnešní svět očima dítěte. Nápadité dílo jihoamerického tvůrce bylo letos nominováno na Oscara v sekci nejlepší animovaný film a může se pochlubit nepřebernou škálou triumfů a ocenění z celé řady filmových festivalů napříč kontinenty.

Filmu je vlastní kritický pohled na společnost, vztah lidí k životnímu prostředí i sociální politiku. Tvůrci v tomto ohledu staví na zkušenostech ze současné Brazílie, kterou před časem zasáhl hospodářský boom se všemi svými výhodami i nevýhodami.

Příběh filmu se vypráví především pomocí obrazu a hudby, dialogy ve filmu téměř chybí, a pokud už jsou obsaženy, jejich jazyk je stejně smyšlený, jako i země, ve které se děj odehrává. „Když jsem se začal do příběhu nořit prostřednictvím chlapcových očí, svoboda, kterou mi to přineslo, mě více a více vzdalovala od reality. A tak jsme se s ostatními rozhodli ustoupit od Latinské Ameriky a představit si, že jsme vlastně na jiné planetě,“ řekl Abreu.


Ale Abreu (* 1971, Sao Paulo) je brazilský scénárista a režisér. Svůj úplně první film natočil ve třinácti letech na animačním workshopu v brazilském Muzeu obrazu a zvuku. Jeho skutečným debutem ovšem byl až krátký film Sírius, který představil na brazilském festivalu animovaného filmu Anima Mundi v roce 1993. Tehdy to byl jediný příspěvek do festivalové soutěže z Brazílie. V roce 2007 měl na tomtéž festivalu premiéru jeho první celovečerní film Garoto Cósmico. Chlapec a svět je jeho druhým celovečerním počinem.

Dílna a projekce se konají v rámci projektu aniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč, děti: 40 Kč (vhodné pro děti již od 4 let), pro účastníky odpolední dílny zdarma
Ticketportal


 
     
   

čtvrtek 17 / 20:00 / Divadlo 29

Ondřej Smeykal + Jaroslav Mugrauer: Na Vlnách

Originální fúze worldmusic, taneční hudby a experimetálního ambientu v podání jednoho z nejlepších hráčů na australské didgeridoo.

Ondřej Smeykal - didgeridoo, elektrodidgeridoo
Jaroslav Mugrauer - bicí nástroje, kora.

Český hráč na australský domorodý nástroj Ondřej Smeykal vás spolu s perkusistou a hráčem na africkou koru J. Mugrauerem zvou na organickou a svébytnou fúzi worldmusic, taneční hudby a experimetálního ambientu. Oba aktéři dynamicky vrství improvizovaná témata, propojují tradiční i experimentální pojetí etnických nástrojů, využívají možnosti soudobé elektroniky i syrovosti akustického zvuku. V první části téměř tříhodinového programu se mohou posluchači roztančit v „rozjetých“ rytmech elektroniky a bicí soupravy, ve druhé části večera přijde na řadu ambientnější poloha, kdy zazní i Mugrauerovy improvizace na africkou harfu - koru, v doprovodu elektronizovaného didgeridoo.
Ondřej Smeykal je hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo. Jeho styl hry je unikátní i v konfrontaci se světovými špičkami ve hře na tento nástroj. Smeykal svým projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo. Precizním přednesem poukazuje na bohaté možnosti souzvuku hlasové modulace základního tónu a v kombinaci s variabilitou nátisku dosahuje neuvěřitelně bohaté škály zvukového zabarvení. Z obyčejné děravé větve vytváří Ondřej Smeykal jakýsi malý komorní orchestr.


www.smeykal.com

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za podpory statutárního města Pardubice

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)

Ticketportal
Facebook

 
     
   

pátek 18 / 20:00 / Divadlo 29
VYPRODÁNO

PLAYboyz (Marek Zelinka & Martin Talaga): SYNovial

Seskupení Playboyz tvoří Marek Zelinka (mj. vítěz soutěže StarDance v loňském roce) a Martin Talaga. SYNovial je představení na pomezí nového cirkusu, fyzického divadla a tance humorně pracujícího s prvky akrobacie, vystihující muže, jak vnímají sami sebe a svoje tělo v současnosti.

Už od chlapeckého věku hraje v životě mužů zásadní roli jejich tělo. Způsob jak ho vnímají, jaký k němu mají vztah, určuje jejich fyzickou identitu. I přes dar myšlení a řeči jsou emoce a zdraví člověka vyjadřovány skrz jeho tělo a slouží jako hlavní prostředek k sebevyjádření a interakci s okolním světem.

„Synovia“ (synoviální tekutina), je viskózní tekutina produkovaná synoviem, jejímž hlavním účelem je snížit tření chrupavek v kloubu při jeho pohybu a zajistit jeho správnou funkci.

Koncept, choreografie, interpretace: Marek Zelinka & Martin Talaga
Supervize: Radim Vizváry
Light design: Karel "Karlos" Šimek

"Být na úrovni doby a nejnovějších tendencí moderního umění je jistě významná kvalita, velmi často určující postoj nejen mladých umělců k tvorbě. Ne vždycky získává ze strany diváků jednoznačné pochopení, spíše naopak. V případě premiéry představení SYNovial to však byl ohlas tak bouřlivý, že by stálo za to, provést sociologický výzkum na téma, jaké publikum navštěvuje tento typ produkcí. …"
Ladislava Petišková (divadelní teoretička a kritička)

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.facebook.com/skotacivikluci

Vstupné: 140 Kč
Omezená kapacita.

 
     
   

sobota 19 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.Le.Ťác.I. vs. Lísky

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.paletaci.cz www.improliga.cz

Vstupné: 120 Kč.
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) , od 14. do 18. března 2016, denně od 16.00. Na tuto akci nepřijímáme rezervace.


 
     
    středa 23 / 19:00 / Divadlo 29 + Klub 29

KineDok: Amerika & Ticho de Beige

projekce + koncert v Klubu 29

KineDok je unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, která pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu vznikla v roce 2015 a do které je od počátku zapojené také Divadlo 29. Výběrem dokumentárních snímků platformy KineDok se snažíme dramaturgicky doplňovat aktivity dlouhodobého projektu Filmfuse, v rámci něhož je v Divadle 29 pravidelně uváděna česká a slovenská dokumentární a nezávislá filmová tvorba.

Amerika je dokumentární road movie režiséra Jana Foukala, kterou natočil společně s čechokanaďankou Bárou Adler, jež přijela do Čech, aby poznala zemi svých rodičů. Oba dva se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky a jejich cesta se proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě.

Režisér Jan Foukal, sám jako aktér snímku, s Bárou navštěvuje lidi, kteří ve jménu trampských tradic hledají ve vlastní zemi lepší a svobodnější svět. Jejich cesta formuluje unikátní fenomén do současného jazyka s poselstvím, že imaginární Amerika je tu i dnes a pro každého, kdo se do země svobody nebojí vstoupit.

Jan Foukal (* 1979) vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Je autorem několika krátkých dokumentů. Snímky Poslední přednáška Egona Bondyho (2009) a The Making Of (2011) byly uvedeny na MFDF Ji.hlava. Kromě režijní práce sám hraje ve filmu i v divadle, je externím členem divadla Vosto5, a jako Johannes Benz vydal v roce 2014 debutové album One Way Road. Film Amerika je jeho celovečerním debutem.

Po projekci se v Klubu 29 uskuteční koncert Ticho de Beige, folkového hudebního projektu Barbory Zelníčkové (* 1986) s proměnlivými hosty a nástroji. Bára vystudovala scénografii na JAMU. Krom scénografie a hudby se rovněž věnuje tetování. Je členkou labelu City Surfer, tmelí kolektivy a chová dvě kočky.

Možná bude i táborák!

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


www.kinedok.net
www.tichodebeige.cz

Vstupné: 60 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)

Předprodej:

 
     
   

pátek 25 / 20:00 / Divadlo 29

Ondřej Štveráček Quartet feat. Gene Jackson (CZ/USA)

Jedno z nejlepších tuzemských jazzových kvartet se světově uznávaným bubeníkem Genem Jacksonem - spolupracovníkem Herbieho Hancocoka, Waynea Shortera nebo Davea Hollanda!

Ondřej Štveráček – tenorsaxofon
Gene Jackson – bicí
Klaudius Kováč – klavír
Tomáš Baroš – kontrabas

Pro své aktuální turné Ondřej Štveráček tahá trumfové eso z rukávu. Je jím americký bubeník Gene Jackson, který hrál 9 let po boku Herbieho Hancocka v jeho triu a kvartetu. Pokud někdo 9 let bubnuje po boku takové legendy, stěží se najde jazzman, který by před ním nesmekl. Rytmicky vést a inspirovat H. Hancocka představuje už opravdu hodně vysokou školu a vyžaduje značnou interakční odvahu, navíc po boku dalších legend jako je saxofonista Wayne Shorter a basisté Dave Holland nebo Kenny Davis. Jacksonův mimořádný talent je doma v afrických i latinskoamerických rytmech a právě tato flexibilita mu otevřela dveře ke spolupráci s celou řadou dalších výtečných hudebníků. Mezi jeho dosavadními spolupracovníky vynikají Dianne Reeves, Christian McBride, Hugh Masekela, Greg Osby, Terence Blanchard, Elvis Costello nebo Joe Lovano.

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám českého jazzu a současně i k výrazným evropským představitelům moderního jazzu, který čerpá především z hardbopové a postbopové tradice. Na svoje srovnávání s Johnem Coltranem je Štveráček možná už alergický, nicméně se mu nemůže vyhnout. Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyby inspiruje u stejného zdroje. Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. V posledních letech se ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou nahrál dvě studiová alba a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Jak debutové What´s Outside, ověnčené nominací na cenu Anděl, tak předloňské The Form, sesbíraly pochvaly od kritiků i zaslouženou pozornost ze strany posluchačů. O Štveráčkově talentu se však nadšeně vyjadřují i saxofonové legendy jako Jerry Bergonzi či Dave Liebman.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.genejacksonmusic.com www.ondrejstveracek.com

Vstupné: 180 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

útery 29. 3. – pátek 1. 4. / Divadlo 29

Jeden svět 2016 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Česká společnost žije již řadu měsíců tématem migrace. Úroveň veřejné debaty o uprchlících motivovala 18. ročník festivalu k tomu, aby zaměřil pozornost nejen na lidi přicházející do Evropy, ale především na nás samotné, kteří svůj domov a tím svoji jistotu máme. 

Slogan letošního festivalu Hledání domova odkazuje nejenom ke geopolitickým problémům dnešního světa, ale i k hledání identity společného domova. 


Pardubická část festivalu představí 15 nových dokumentárních filmů z celého světa, moderované večerní debaty s pozvanými hosty nebo kolekci reportážních snímků fotografa týdeníku Respekt Matěje Stránského My ze stanice Calais, dokumentující uprchlický slum v průmyslové zóně poblíž francouzského přístavního města Calais, která byla oceněna v soutěži Czech Press Photo 2015. Festivalovou součástí bude také kulinářský program a kavárna s prodejem Fair Trade výrobků. 

Podrobný program festivalu

Pořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s., ve spolupráci s o. s. Terra Madoda a Divadlem 29. 

www.jedensvet.cz

Facebook

Jednotlivé vstupné: 70 Kč, film s debatou: 80 Kč, permanentka: 400 Kč
Pokladna je otevřena během festivalu od 15 hodin.