Program * duben 2009

pondělí 30. 3. - sobota 4. 4.

JEDEN SVĚT 2009 Pardubice

Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Letošní ročník festivalu Jeden svět 09 Pardubice představí celkem 21 dokumentárních filmů, z nichž většina patří do programu významných světových filmových festivalů; některé filmy v nedávné době obdržely velmi významná ocenění na mezinárodním festivalovém dokumentárním poli. Speciální – sobotní - prostor v programu JS 09 Pardubice take mají zbrusu nové české filmové dokumenty.
K vybraným festivalovým projekcím proběhnou večerní moderované tématické debaty s pozvanými hosty, často předními odborníky na danou problematiku. Diskutována budou tato témata: úterý 31. 3. > současný Irán a jeho (nejen) vnitropolitická situace (film Dopisy prezidentovi) / středa 1. 4. > budoucnost většího využívání atomové energie (film Jaderný comeback) / čtvrtek 2. 4. > soužití romského etnika s českou majoritou + kontext Pardubice (film Město Romů) / pátek 3. 4. > totalitní režim Barmy (film Barmský VJ) / sobota 4. 4. > tragédie zemětřesení v Arménii v roce 1988 – reflexe z dnešní perspektivy (film Gyumri). Festival zakončí audiovizuální hudební produkce formace Anymade.

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU NAJDETE ZDE

Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s v tvůrčí spolupráci s o.s. Terra Madoda a Divadlem 29. Záštitu nad pardubickou částí festivalu převzal hejtman Pardubického kraje Mgr. Radko Martínek a primátor statutárního města Pardubice Ing. Jaroslav Deml. Partnerem odborných debat při festivalu Jeden svět 2009 Pardubice je Dům techniky Pardubice.


www.jedensvet.cz


Jednotlivé vstupné: 60 Kč. V prodeji bude opět festivalová permanentka v ceně 300 Kč.


 
     
       

čtvrtek 9 / 18:00 a 20:30

Vít Pancíř: SESTRA

V dalším díle Filmfuse uvedeme autorskou projekci filmu Sestra podle románu Jáchyma Topola s hudbou Psích vojáků.

Vít Pancíř, experimentální filmař, animátor a tvůrce videoklipů kapely Psí vojáci, začal před pěti lety pracovat na scénáři k filmu Sestra podle románové předlohy Jáchyma Topola. Samotné natáčení trvalo rok a vznikalo podle přesného scénáře, který prozrazuje jasný tvůrčí záměr režiséra. Bratři Topolové měli k Pancířově práci důvěru díky předchozí spolupráci.

Vít Pancíř se nechtěl pokoušet o přesnou rekonstrukci. Důležitější bylo zachovat ducha a celé vyznění románové Sestry, což předpokládalo vhled do Topolova myšlení a přitom vlastní autorský přístup filmaře.
Nejen generační spřízněnost, ale, jak říká Jáchym Topol, i určité „zvichřené vnímání“ Víta Pancíře stojí za vznikem svébytného filmového díla, které přijímá jak autor předlohy, tak autor hudební složky Filip Topol. Vít Pancíř vybral z knihy jen básně a čtyři sny, které si navzájem vyprávějí Potokovi přátelé (Potokův sen o Osvětimi, Sen o Bohlerovi a bezprizorních dětech, Žralokův sen o Cikánech a Potokův Vlčí sen). Exaltovanost textu vyvážil civilními obrazy, takže divák není zahlcen přemírou symbolů a odkazů. Zdůrazněním milostné zápletky a upozaděním dobového kontextu je filmová Sestra sdělná i pro ty diváky, kteří nepatří k „topolovské“ generaci. Ve stejném duchu byl i počet postav omezen v podstatě na ústřední dvojici, kterou ztvárnila herečka Verica Nedeska a Pancířův spolužák z VŠUP Jakub Zich. Po projekci bude následovat koncert kapely Psí vojáci.


PSÍ VOJÁCI



Pražská kapela, jejíž ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, popvé veřejně vystoupila roku 1979 na legendárních Pražských jazzových dnech (většině z nich bylo tehdy 13 let) a vzápětí se stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti, takže nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Během několika let skupina prošla změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovala s Filipovým bratrem Jáchymem , později začal skládat texty sám Filip. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po devětaosmdesátém se Psí vojáci stávají oblíbenou koncertní atrakcí a kromě klubových koncertů se účastní i řady festivalů. Podnikli klubová turné po Maďarsku, Rakousku, Německu a Holandsku, představili se na festivalech v Belgii a ve Francii. Jejich písně byly použity ve filmech ( Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením. Hudba Psích vojáků má kořeny ve světovém undergroundu, značný je však i vliv skladatelů druhé poloviny 18. století. Filip Topol příležitostně vystupuje také sám s pianem a repertoárem ze svých sólových alb.


Projekci filmu Sestra pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice, Ministerstva kultury ČR a Pardubického kraje.

www.ceskatelevize.cz
* www.psivojaci.cz

Vstupné: 60 Kč film / 150 Kč koncert /
/ 180 Kč film + koncert (k dostání pouze na místě)

 
     
   

sobota 11 / 18:00 a 20:00

OFFCITY_NAJT

kulisy města // vzpomínky // příběhy // detail // genius loci
město je organismus, offcity je projekt, Pardubice jsou offcity
prezentace 1. fáze projektu offcity // mapovací večírek // interakce
in_city // subjektivní mapa Pardubic v Klubu 29



LÁHOR SOUNDSYSTEM: Diskrétní den

Divadelní představení jako doprovodný program v rámci offcity_najt. All-stars band moravských improvizačních divadel vzniknul spojením jevištních skupin Dekadentní divadlo Beruška, XXXH´X XOˇXXOXX, Divadlo v Soukolí a doplněním o herecké hvězdy z Čech. Osm let společných premiér vytvořilo z původně jednorázového kolektivu silnou jevištní úderku, věnující se jevištnímu realismu s herectvím-direct, kombinujícím naturální projev s poučeným diletantismem. Esteticky překonatelné snad jedině filmem.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci v rámci projektů OFFCITY 09 a Ostrovy v pohybu. Tyto projekty jsou realizovány za podpory Statutárního města Pardubice, Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a Nadace české architektury.

www.offcity.cz* www.unarclub.sweb.cz

Vstup volný

 
     
   

úterý 14 / 19:00

OFFCITY_ARCHITEKTI
ing. arch. Jaromír Walter


přednáška :: architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

Pohled architektů off city / zvenčí /, kteří mají osobní zkušenost se vstupem do prostředí Pardubic, jejich práce je ukázkou současné architektury, která překračuje regionální měřítko

Atelier Walter je projekční kancelář navazující na Studio 01 Brno, navrhující rodinné domy, interiéry i velké urbanistické celky. V Pardubicích realizovali polyfunkční dům Magnum, účastnili se soutěže třída Míru – pěší zóna (2. místo) a soutěže na fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice (3. místo).

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu OFFCITY 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Nadace české architektury.

www.atelier-walter.cz

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00

THOMAS & RUHLLER: Oranje (Holandsko)

Nic není neuvěřitelnější než vystoupení dua ekvilibristů, bizárních podivínů, ulízaných patek a obemknutých roláčků. Jejich čas plyne jinak, jejich představa o zábavě je jiná, jejich představení jsou jiná. S představeními šetří jako se šafránem. Nezmeškejte, pokud hledáte skutečný zážitek.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.myspace.com/thomasandruhller

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

středa 22 / 19:00

Respekt institut / EP Party
Matthew’s Workshop / Double Bubble / Funktomass

V rámci kampaně Vybírám si proběhne v Divadle 29 happening, na kterém vystoupí tři místní mladé kapely Matthew’s Workshop, Double Bubble a Funktomass. Večerem bude provázet svými divadelními skeči Malé vinohradské divadlo z Prahy.


www.vybiramsi.eu
* www.respektinstitut.cz

Vstup volný

 
     
    čtvrtek 23 / 20:00

MIHÁLY BORBÉLY QUARTET (Maďarsko)

Mihály Borbély – saxofony, tarogáto, klarinet, tilinkó, furulya
Dániel Szabó – piano
Balázs Horváth – kontrabas
István Baló - bicí, perkuse

V několika minulých letech realizovalo Divadlo 29 v rámci projektu Jazzconnexion sérii koncertů maďarské jazzové hudby, která je pozoruhodná především díky silnému a osobitě přetavenému vlivu původní maďarské a v širším smyslu východoevropské lidové hudby. V tomto ohledu má maďarský jazz v evropském a světovém měřítku velmi originální a vyjímečnou pozici. Přesvědčit jsme se o tom mohli během koncertů Istvána Grencsó, Daniela Vácziho, Bély Ágostona, nebo skupin Nigun, Zuboly či Gabona Orchestra. Kvartet saxofonisty a hráče na dechové nástroje Mihály Borbélyho je dalším střípkem doplňujícím tuto pestrou mozaiku.

Mihály Borbély bývá, spolu s  Mihály Dreschem, Istvánem Grencsó a Györgye Szabadosem řazen k nejinovativnějším maďarským jazzovým hudebníkům střední generace, jejichž hudba formovala a dodnes formuje podobu nejen současného maďarského jazzu. Stejně jako pro ostatní jemnované je i pro Borbélyho hudbu zásadní inspirace v lidové hudbě. Borbély se svým kvartetem představuje směsici různých jazzových stylů (bebop, freejazz, hardbop), která je prostoupena etnickou hudbou celého karpatského oblouku. Vedle lichých rytmů jsou to především originální melodické variace vycházející z nápěvů maďarských a rumunských lidových písní nebo z hudby romské.

Mihály Borbély studoval klasický klarinet a jazzový saxofon na konzervatoři Bély Bartóka a na Hudební akademii Férence Liszta v Budapešti, kde také od počátku 80. let sám učí. Jeho specialitou je vedle saxofonu hra na lidové dechové nástroje jako je například klarinetu podobné tarogáto, maďarské lidové flétny, bulharský kaval, turecká zurna nebo okarína. Mihály Borbély je zakládajícím členem slavné folkové skupiny Vujicsics a vedle svého kvartetu působí jako lídr nebo sólista ve skupinách Balkan Jazz Project, Quartet B nebo Borbély-Dresch Quartet. M. Borbély realizoval řadu nahrávek a společných koncertů s mnoha hudebníky zvučných jmen jakými jsou např.: Trilok Gurtu, Tony Lakatos, Michel Montanaro, Zbigniew Namyslowski, ROVA Saxophone Quartet, Michael Brecker, David Liebman, Joe Lovano, Márta Sebestyén, Mihály Dresch nebo István Grencsó.  V roce 2004 byl Borbély Quartet vyhlášen nejlepší maďarskou jazzovou kapelou a o rok později získal za album „Meselia Hill“ cenu za nejlepší jazzovou nahrávku roku. Zatím poslední album Borbély kvartetu je koncepční Hommage á Kodály, které vyšlo v březnu 2009 a je inspirováno tvorbou maďarského skaladatele a sběratele lidové hudby Zoltána Kodályho.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2009 za podpory statutárního města Pardubice. Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR.

MP3 Mihály Borbély Quartet 1
MP3 Mihály Borbély Quartet 2

www.mihalyborbely.hu


Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 

 
   


 
    pátek 24 / 20:00

NEJHODNĚJŠÍ MEDVÍDCI: Harila

Čtyři z punku a pes. Třetí část Teddies trilogie DREI FARBEN: Černá / Svoboda.

DREI FARBEN. Trilogie divadelních představení Nejhodnějších medvídků. V této trilogii se věnují velkým tématům dneška, včerejška i zítřka, prostě věčnosti umístěné do mikrodějin moderního Německa. Zatím byla realizována dvě představení: Ultimatum – Zlatá / Vlast a Fysik a jeptiška – Červená / Čest. V Harile nám Helmut Kuhl předkládá nesmlouvavou antiiluzivní studii světa, konkrétní divadlo, další bludičku – ledoborec avantgardy dle Artauda a Nejhodnějších medvídků. Vypjatě detektivní zápletka tu je jazykově lyrizována nižší sociolektickou složkou v míře, která překonává všechny myslitelné dimenze. Inscenace je tak velkolepým nekrologem za in-yer-face theatre, dál už není kudy ani kam!
Po představení proběhne v Klubu 29 taneční after večírek s Teddies Dj’s.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

vstupné: 80 Kč
 
       
   

úterý 28 / 20:00

Laco DÉCZI & CELULA NEW YORK (USA)

Ve Spojených státech žijící slovenský trumpetista Laco Déczi patří mezi nejvýraznější osobnosti bývalého československého jazzu. Narodil se roku 1938 v Bernolákově, v letošním roce tedy slaví 70 narozeniny. V letech 1957 až 1962 hrával amatérsky v Bratislavě. V šedesátých letech byl (již v Praze) členem legendárního souboru SHQ Karla Velebného , jímž prošla většina naší jazzové špičky. Později založil vlastní sexteto Jazz Celula , které vydalo několik pozoruhodných alb. V průběhu několika let se v Jazz Celule objevilo mnoho skvělých českých a slovenských hudebníků – Laco Tropp, Svatopluk Košvanec, Josef Vejvoda, Karel Růžička, nebo Petr Král. Souběžně byl Déczi rovněž členem JOČR a vystupoval též v duu s kytaristou Zdeňkem Sarkou Dvořákem. K jeho významným hudebním nahrávkám patří bezpochyby album Jazzissimo (1982). Jedná se o živou nahrávku z Jazz klubu Parnas. Dostal se i k filmu - ve snímku Kalamita Věry Chytilové si po boku Bolka Polívky zahrál víceméně sám sebe a se spisovatelem Jirkou Šebánkem točil v sedmdesátých letech „na vlastní triko“ krátké filmy (např. První fáze vývoje konzumní společnosti, ještě než se naučila konzumovat nebo Předem pomstěná vražda). K řadě filmů a televizních pořadů napsal také hudbu.

Od roku 1985 žije Déczi v USA, kde sestavil s převážně americkými muzikanty soubor Celula New York. Jako bubeník v ní působí i jeho syn Ladislav "Vajco" Déczi. S touto skupinou pravidelně hrává v jazzovém klubu na 70. ulici v New Yorku. V New Yorku má též vlastní nahrávací studio.

Svérázný recesista Déczi ve své hudbě klade hlavní důraz na bezprostřednost a pohotovou improvizaci. Přichází s množstvím původních skladeb, ale neméně zajímavá bývají i jeho provedení klasických jazzových standardů. Déczi nic nepředstírá a vždycky se snaží být sám sebou. Ve své tvorbě se oprošťuje od všeho nedůležitého přikrášlování a rád si dělá legraci z uhlazených, navoněných a napomádovaných komerčních zpěváků a hudebníků. Décziho hudba je osobitou směsí groovy jazzu a tichomořského folklóru.

Pořádá Koplaho Band Agentur ve spolupráci s Divadlem 29.


www.lacodeczi.com

Vstupné: 160 Kč
 
       
   

středa 29 / 20:00

Eva VRBKOVÁ a Matěj PLÍHAL

Herečka a zpěvačka z brněnského divadla Husa na provázku a mladý hudebník vytváři osobitou formu zhudebněné poesie inspirovanou např. Ch. Morgensternem a E. Dickinson. Zpěvačka používa svůj hlas jako hudební nástroj, který vrtství do smyček, ke kterým se pak přidává klavír a smyčcový doprovod. Vznikají tak hutné tóny, kterých se lze dotknout.

Zdeněk BÍNA / acoustic solo

Čerstvý sólový projekt kytaristy a zpěváka Zdeňka Bíny známeho z kapely -123 minut, je směsicí několika hudebních světů. Inspirace se pohybuje od Indie, přes Španělsko až po Afriku. Každý koncert je z velké části improvizací, kterou dotváří atmosféra v sále.

Z. Bína se naučil hrát sám a inspiroval se při tom jazzovou a soulovou hudbou 70. let. Kromě výhradního autorství hudby -123 min. je podepsán pod hudbou k animovanému filmu Piktogramy,na kytaru hraje svou skladbu také ve filmu Jana Hřebejka Horem pádem.

MP3 Zdeněk Bína

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – městský folklór za podpory statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč