Program * květen 2013


středa 1 / 20:00
/ Divadlo 29

JG Thirlwell’s Manorexia (US/UK)

Na jediný koncert v ČR zavítá do Pardubic legendární postava temně laděné elektroniky JG Thirlwell aka Foetus, tentokrát se svým akustickým projektem Manorexia!

Skladatel, producent a performer Jim G. Thirwell používal během své dlouhé kariéry mnoho uměleckých aliasů. Je známý jako Foetus, Clint Ruin, Wiseblood, The Venture Bros. nebo Steroid Maximus.

Spolupracoval mj. s Einstürzende Neubauten, Nickem Cavem, Lydií Lunch, Nine Inch Nails, Pantera, White Zombie, Jon Spencer Blues Explosion, Coil, Red Hot Chili Peppers, Cranes, Pigface, Melvins, Megadeth, Voivod
, The Cult, Front 242, Prong, E.M.F., Current 93, s Arto Lindsayem, Thurstonem Moorem, Jarboe, Philipem Jeckem, Marilyn Mansonem, Marcem Almondem, DJ Foodem, Zolou Jesus, The The a dalšími.

Thirwell se narodil v australském Melbourne, v roce 1978 se pak přestěhoval do Londýna. Po zhruba dvouleté spolupráci se slavnou experimentální skupinou Nurse With Wound se začal věnovat vlastní hudbě. Inspirovala ho explozivní vlna post-punkové kreativity a DIY hnutí ve Spojeném království stejně jako novátorské úvahy o hudbě Johna Cage. V roce 1983 přesídlil do New Yorku, kde žije dodnes. Tam se stal po boku Lydie Lunch, Sonic Youth, Swans nebo Marca Ribota jednou z klíčových postav nezávislé umělecké No wave scény.

Thirlwellova diskografie je opravdu rozsáhlá a různorodá. Určitým společným jmenovatelem jeho hudby je dramatická intezivnost, evokativnost a až filmový rozměr skladeb. Používá nástrojová obsazení a hudební postupy sahající od bigbandu přes katarzní noise, abstraktní elektroniku, komorní hudbu, seriální hudbu až po imaginární soundtracky. Někdy i vše dohromady v rámci jednoho alba.

V posledních letech, zejména díky spolupráci s Kronos Quartetem, avantgardním souborem Bang On The Can a vlastním přílžitostným osmnáctičlenným souborem, se jeho zájem pomalu odklání od elektronické hudby a samplů ke klasické instrumentaci. Nejvýraznějším projektem tohoto období Thirlwellovy tvorby je komorní soubor Manorexia.

Pod hlavičkou Manorexia vydal Thirlwell doposud čtyři alba, posledním je Dinoflagellate Bloom z roku 2011, kde se kromě perkusí a laptopu objevuje i klavír a smyčcový kvartet. Ani skladby Manorexie nepostrádají typickou thirlwellovskou zasmušilost, evokativnost a filmový rozměr. V recenzích jsou zmiňovány odkazy na tak různorodé vlivy jako jsou klezmerové melodie, rytmická hypnotičnost gamelanu, ambinetní drony, musique concrete, Igor Stravinskij, filmoví skladatelé Nino Rota a Bernard Hermann či minimalismus Johna Adamse.


Kromě samotného JG Thirwella (kompozice / laptop) se na výjimečném koncertě v Divadle 29 představí Manorexia v šestičlenném akustickém obsazení:

Angharad Davies (housle)
Tim Parkinson (piano)
Nozomi Cohen (viola)
Rachel Steadman (housle)
Adam Morris (perkuse)
Jessica Cox (cello)

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.foetus.org

Vstupné: 200 Kč
Zvýhodněné společné vstupné na koncerty Manorexia + Rara Avis: 260 Kč

 
     
       

čtvrtek 2 / 20:00 / Divadlo 29

Jekylla Hydeová

Napínavá groteska ze života dokonalé rodiny.

Vědkyně a badatelka Milka je už deset let na mateřské dovolené. Žije v kolotoči péče o rodinu a v osamění se ptá po smyslu života. Snaží se experimentovat, zkouší vyřešit svět a najít sama sebe. Chce osvobodit život od nebezpečí, zastavit zlo a násilí, ale místo laboratoře má jen malou spižírnu. Rodinný život vypadá v naprostém pořádku až do doby, než se ve spižírně objeví slečna Hydeová..

Postavu vědkyně na příliš dlouhé mateřské dovolené ztvární Isabela Smečková Bencová, kterou můžete znát z Klicperova divadla. Jako dceru uvidíte Klárku Horákovou. Dušan Hřebíček (Divadlo Drak), který hraje manžela se navíc na inscenaci podílel i autorským vkladem - složil pro představení hudbu. Během představení hraje velkou roli také světelný design, který navrhl Tomáš Roček a kreativně řešená scéna a choreografie Radky Janů. Ta se snažila ztvárnit pomocí pohybu denní rituály celé rodiny, které se odehrávají především tam, kde se rodina schází nejčastěji - tedy u stolu. Kostýmy navrhly Tereza Dvořáčková a Ilona Machová z Ateliéru Ženy.

"Inscenace režisérky Evy Kratochvílové je nápaditým ztvárněním proslulého příběhu vsazeného do světa genderových klišé, postavení žen ve společnosti a rodinných vztazích. Díky patrné nadsázce se divák pobaví, zároveň je však konfrontován se závažnými lidskými vlastnostmi, prokazovanými na jistých historických momentech… Díky skvělé scénografii, prostoru a hercům je vytvořena strhující atmosféra, jež diváka přímo vcucne, provází jej až do samotného tragického konce, ale především ho donutí k zamyšlení nad svou vlastní existencí." (Jana Posníková, Rozrazil-online,1.7.2012)

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

pátek 3 / 20:00 / Divadlo 29

Rara Avis feat. Ken Vandermark (IT/USA)

Hvězda volné improvizace Ken Vandermark s italskými jazzovými tygry:

Vandermark / Ferrian / Pissavini / Quatrana / Sec

Již několikrát se v historii projektu Jazzconnexion podařilo pozvat do Divadla 29 hudebníky, kteří představují světovou špičku v oblasti progresivního jazzu a volné improvizace. V  minulosti to byl např. britský saxofonista Evan Parker, ruský bubeník Vladimir Tarasov, finsko-norské trio Scorch, mezinárodní trio OffOnOff, britský bubeník Chris Cutler nebo kvartet iTi amerického saxofonisty Kena Vandermarka. Právě tento hudebník stojí spolu s italským saxofonistou Stefanem Ferrianem, basistou Lucou Pissavinim, pianistou Simonem Quatranou a elektronikem Mimmo Secou za skupinou Rara Avis.

Tato mezinárodní elektro-akustická formace je rozkročena mezi volnou improvizací, dynamickým freejazzem a komponovanou hudbou, které jsou servírovány s maximální koncentrací a bezmála telepatickou sehraností jednotlivých protagonistů. Rara Avis v Divadle 29 vystoupí v rámci evropského turné a nabídne neopakovatelný hudební zážitek.



Americký saxofonista, klarinetista a skladatel Ken Vandermark (1964) je momentálně jeden z nejaktivnějších a nejkreativnějších hudebníků na poli freejazzu a volné improvizace. Bez nadsázky lze říci, že Vandermark je v oblasti volné improvizace považován za jednu z veličin, která tuto oblast hudby v posledních 20 letech výrazně ovlivnila v téměř celosvětovém měřítku. Šíře jeho hudebních aktivit je opravdu mimořádná a jejich výčet by vydal na několik hustě popsaných stran. Jenom v současnosti působí v téměř třiceti skupinách a projektech, od dua po velké orchestry a posledních několik let je prakticky permanentně na turné.

Ken Vandermark spolupracuje s hudebníky jako jsou Peter Brötzmann, Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love, Paul Lytton, Paul Rutherford, Thurston Moore (Sonic Youth), Christof Kurzmann, Jim O'Rourke, Ab Baars, italská skupina ZU nebo holandští The Ex.




www.kenvandermark.com

www.stefanoferrian.wordpress.com


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2013 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč
Zvýhodněné společné vstupné na koncerty Manorexia + Rara Avis: 260 Kč

 
     
   

čtvrtek 16 / 10:30 - 20:00 / Divadlo 29

Sociocon

Každoroční prezentace aktivit Katedry sociálních věd Univerzity Pardubice.

Sociocon je důkaz, že antropologie není jen sucharská věda. Přijďte se podívat na to, co dělají studenti i učitelé Katedry sociálních věd Univerzity Pardubice: terénní výzkumy v často exotickém prostředí, zajímavé projekty, nové knihy, filmy i divadlo, dokonce i přednáška profesora z New Yorku. Akce je otevřena všem zájemcům.

Pořádá Katedra sociálních věd Univerzity Pardubice.

Vstup volný

 
     
   

pondělí 20 / 18:00 / Divadlo 29

Francouzský večer

Multikulturní týden 2013

Komponovaný pořad, který se koná ve spolupráci s Alliance Française Pardubice a rodilými Francouzi, zaměřený na prezentaci frankofonních zemí.

Akce je pořádána v rámci festivalu Multikulturní týden 2013.

www.multikulturnityden.cz

Vstup volný

 
     
   

středa 22 / 19:00 / Divadlo 29

Šmejdi

dokumentární film

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejichž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Film poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.


Silvie Dymáková / ČR / 2013 / 74 min.

Po projekci proběhne debata s režisérkou snímku a s ústředním ředitelem České obchodní inspekce Ing. Vladimírem Velčovským.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2013 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč, senioři nad 65 let vstup zdarma

 
     
   

čtvrtek 23 / 18:00 / Divadlo 29

Lepší život & CZizinci

Projekce dvou dokumentárních filmů s diskusí / Multikulturní týden 2013


Film Lepší život občanského sdružení SIMI a režiséra Jana Látala vypráví příběhy čtyř migrantů a migrantek z Ukrajiny, Vietnamu, Kyrgyzstánu a Moldávie, kteří si vybrali Českou republiku jako místo, kde chtějí žít a pracovat. Přivádí je k nám sen o lepším životě. Snímek CZicinci pak přináší filmovou studii vyrobenou samotnými migranty žijícími v České republice ve spolupráci s Alba International o. s. Na dokumentu se podílela dvacítka migrantů z různých koutů světa, v různém věku i různých profesí, které spojuje život ve městě Ostrava.

Jak se jim u nás žije a pracuje? Jak nahlížejí na naši zemi i naši mentalitu? Jaké problémy musí řešit při cestě sem a životě v Česku? Zažívají zde migranti opravdu svůj lepší život? Cítí se mezi námi jako cizinci? Po projekci dokumentů, nahlížejících na tyto otázky z odlišných úhlů pohledu, následuje debata s pozvanými hosty - Kateřinou Dederovou a dalšími odborníky ze SIMI, Antóniem Pedrem Nobre (Portugalsko), tvůrcem filmu CZizinci, a také migranty žijícími přímo v Pardubicích.

Lepší život, 26 minut, CZizinci, 53 min.

www.multikulturnityden.cz

Vstup volný

Projekce se koná v rámci festivalu Multikulturní týden 2013.

 
     
   

květen - červen / Automatické mlýny

Automatické kulturní mlýny

Po téměř sto letech nepřetržitého mlýnského provozu se Automatické mlýny patrně navždy zastavily. Tato ikonická stavba Pardubic, která je dílem architekta Josefa Gočára, bude dějištěm multižánrového festivalu a Automatické mlýny se stanou Automatickými kulturními mlýny.

Mimořádné prostory Gočárových mlýnů se tak promění v místo, ve kterém se jeho návštěvník bude moci setkat s rozmanitými formami současného uměleckého vyjádření a práce s netradičním prostorem. S prostorem, který není jen indiferentním místem, kde se daná umělecká produkce odehrává, ale místem, které ji přímo inspiruje a je vtaženo do hry. Automatické kulturní mlýny chtějí prostřednictvím několika divadelních a tanečních představeni, koncertů, hudebních a výtvarných performancí, přednášek a workshopů,  inspirovat nové pohledy na možnosti využití průmyslové architektury, která pozbyla svou původní funkci.

Podrobný program festivalu najdete ZDE